“UNUDULMUŞ UNUDULMAZLAR” SİLSİLƏSİNDƏN

PAYLAŞIN

“İLAHİ, BİZ NƏ QƏDƏR VƏFASIZ MİLLƏTİK …”!!!

Fb-NİN GÜNDƏMİNDƏN

Qızıl Tariximizden:

Unudulmuş Qehremanliq Selnamemiz!

Ve Yaxud Azerbaycan Tarixinin En Uğurlu Herbi Emeliyyatı!

İlahi, biz ne qeder vefasiz milletik, indice, facebookda bir dostumun bir yazisi Unudulmuş Tarixi Bir Qehremanliq Selnamemizi yadima saldı:
Demeli, Sovet Rusiyasinda oldugu kimi, Çar Rusiyasinda da Azerbaycanlilara, umumen, muselmanlara silah atmaq az öyredilirdi. Ama, ermenilere iseher zaman,   herbin sirleri en azı ruslar qeder oyredilirdi(!)….

Çar Rusiyasi dagilanda ermeni esgerler silahlari ile birge Azerbaycanda “evlerine” (Sagliqlarina qismet olmasin, indiki, ermenistana) qayidirlar….

O vaxt ermenilerin “iki boyuk serkerdeleri”- heyder Xankendinde büstün qoydugu Şamuyan ve Andranik meslehet edirler ki, bu ordu ve silahi boş yere salamaq olmaz, ne edek?

… Meslehet olur ki, Şamuyan Bakidan başlasın, Andranik Qarabagdan, Azerbaycanlilari böyükden, kiciye qeder qira-qira iki qoşun gelib, birleşdikleri yerde ” Boyuk Ermenistan” elan edilsin(!)…

…Ve Menfur Planin icrasina başlanir, o vaxt Şamuyanin ordusu Bakida, Qubada, Lenkeranda, Şamaxida, Salyan ve s. şeher ve erazilerde Soyqirimlar toretdiler. (Onuda qeyd edim ki, o vaxtlar ermeniler demediler bu talişdi, bu lezgidi, bunlara deymeyek, muselmandi deyib, hamisin uşaqli, boyuklu en agir işgencelerle öldürürdüler….)!….
Lakin, hiyle ile onu aldatmaga geleni Soltan Bey ele aldatdı ki, ermeniler bizden ferqli olaraq onu tarix boyu hec zaman unutmayaqlar(!)….

Lacini ermeniler niye qara qapi adlandirirdilar

Cunki, Lacin rayonun erazisinde olan, Azerbaycan ve Ermenistan ucun son derece strateji ehemiyyet kesb eden, mehşur Zabux deresi ve Körpüsü orada yerleşir….

Soltan Beyin ordusunun mehiz hemin yolu bağlamasi ve eyni zamanda ermenistan ordusunun hamisina doyuşmek imkani vermeyen bu yoldan ordunu salamat Qarabaga kecirmek icin Andranik, Soltan Beyi aldatmaq niyyeti ile bir torba qizilla Beyin goruşune gelib, kecmiş dostluq ve kirveliklerin xatirladaraq, sülh şeraitinde dostcasina yaşamalari ucun ve Qızıl Payinda vermekle, Soltan Beyden qoşununu Qarabaga kecirilmesine izn isteyir,

Soltan Bey, hemin anda bunun niyetin anlayir ve az fikirleşerek, bir şertle razi olduğunu bildirir ki, ehalini vahimeye salmamaq unun onda birinci gun butun silah-sursatinizi sokub, deve ve qatirlara yukleyib, istediyiniz yere aparin, ikinci gun ise “qrajdanniy” formada esgerlerini kecirib, aparsan….
Andraniki alda qoymaq ucun qizili da alir….

Allah aglin başindan almiş Andranik ise sevincek ve celd danişilan kimi herekete kecir)))), o vaxt ermenistanin butun qoşunun texminen yarisin silahsiz getirib, hemin Zabux Deresine yigir ve tebii ki, Qızıl Beyinli Soltan Beyin Ordusu axşamdan secdikleri stateji movqede gizlice Andranikin ordusun öz ayaği ile gelib, 100% teleye düşmesin gözleyirdiler ki, Beyin Qızıl Tarixe düşmeli Qızıl Planı baş tutur ve iki uşaqla, alçaldılmış Andranikden başqa heç kimi Bey salamat saxlatmır – Hekeri Çayı üç gün qan axıdır ve Lacin ermeniler icin Qarabagin Qara Qapisi adlandırılır(!)…

Ona gore o zaman Qarabagda ermeniler soyqirim torede bilmediler ve belkede Bu Uğurlu Emeliyyat olmasaydı ADR-i yaratmaq mumkun olmayacaqdi, yaradilmiş olsaydi bele belke de daha az bir erazini ehate edecekdi ve ADR hokumeti ermenilere daha boyuk eraziler guzeşte getmek zorunda qalacaqdı(!)…

Amma, Xosrov Bey Soltanovun qardaşi olan O İgidin bu gun adı heç harda hallanmır, Azerbaycan xalqinin coxu ve gencliyimiz O Qehremanı tanimir,
O Şanlı Qehremanligi bilmir….
Necede vefasiz bir xalqiq!
Bu gun Qarabagi Azad etmek icin bize Sen Lazimsan!
Ruhun bize komek olsun!
Allah Sene Rehmet Elesin, Gercek Serkerde, Gercek Bey!

Yashar ELMİCAR

Нет описания фото.

——————————————————————————————-

Комментарии
 • Meşhedi Ìbad Ar olsun biz Azərbaycan xalqına
 • Meşhedi Ìbad Kül bizim xalq başimiza
 • Yashar ElmiCar Teessuf ki
 • Vətənim Azərbaycan bu xeriteni bele gormekdense ölmek daha yaxşidir !!!!!!..tupurum bele yaşamaga!!!!!
 • Yashar ElmiCar Beli, qardashim, düşmenlerimiz bununla kifayetlenmir, bizim qorxaqligimiz tulkunu Aslana donderib!
  Tabii ki, Şah İsmayili, Nadir Şahi, Soltan Beyi, İgid Mubarizi, Rovşen Cavadovu, Eliyar Eliyevi, Fred Asifi ve s. (ardin Sizler yazin….)nece ki, ozumuz ve evladlarimizin herbi idealina çevirmeyi bacarmamişiq, nece ki, başımızı Şou Dınqıltısı ile qatiblar ve bu bize cox xoşdu, xoş gun gormeyeceyik ve boyuk facielerimiz icin düşmen her gun düşünür ve yeni daha mukemmel planlar hazirlayir!
  Bele yazilari paylaşin, belke kimse oxuya ve ….
  Hele ki, ağilli başlarimiz qizlarla komentariye qarişib, siz paylaşin
 • Vidadi Nəzərov Allah o,Soltan bəyin,bəy qeyrətinnən bizlərə də versin.
 • Yashar ElmiCar Amin, in şa Allah, ya Rebbim
 • Mehmed Alisoy Gör ne gündedir xeritemiz?!!
 • Yashar Ismayilov Xezeryani sahilleri de hasarlayiblar,gardaşim, onu yaddan çixartma.
  Bir xalq kimi,bir millet kimi nehayet derk etmeliyik ki,biz öz ölkemize sahib çixmaliyib ve bir-birimize destek olarag,Azerbaijanimiza destek ve dayag olurug.
  • Мюслюм Гадимов Azərbaycanda mövcud olmuş yırtıcı hakimiyyətdən və məmurlarından qurtara bilməsək, 22-ci əsrdə Azərbaycan torpaqlarında türk əsilli millət qalmayacaq! Qeyri dövlətlərdə etnik millət kimi yaşayacağıq. Bizim uşaqlarımız üçün Azərbaycanda yaşamaq, ola bilsin ki, mümkün olmayacaq!

PAYLAŞ

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*